ANGLICKÉ KURZY  TELEFONICKÉ KURZY ANGLIČTINY  SKYPE ANGLIČTINA  ČEŠTINA PRO CIZINCE

 

Pokud se Vaše každoroční předsevzetí opakuje, asi někde děláte chybu. Protože jste si dali příliš náročný cíl. V každém případě, jestli začínáte s cizím jazykem každý rok znovu, je na čase si říct: „jednou pro vždy se to naučím“.

Máme cíl. A cesta?

Gratulujeme. Právě jste se rozhodli, že sa naučíte cizí jazyk. Máte tedy měřitelný cíl, a jak jde o novoroční předsevzetí, tak máte také termín dokdy ho splnit. Zbývá už jen otázka – jak? Cest, jak zvládnout cizí jazyk je mnoho – od samouka, přes on-line kurzy, jazykovku až postudiumvzahraničí.

Která cesta je však správná pro vás?

Na rychlost, jakou dokážeme zvládnout cizí jazyk má vliv několik faktorů.Lidévšeobecně hledají lehké a rychlé cesty, ale nezamyslí se nad tím nejpodstatnějším – co je nejvhodnější pro ně a na základě jakých parametrů to určit.

2. Čas a prostor, který je k dispozici
Pokud jste človek, který dokáže vyhradit výuce jazyka pouze několik hodin týdně, je pro vás ideálním způsobem studium v jazykové škole, nebo samostudium (případně dištanční studium) v případě, že z objektivních důvodů nedokážete navštěvovat kurz (např. vzdálenost bydliště). Jestli máte větší časový prostor, jednoznačně je vhodné vycestovat a nechat se obklopit cizím jazykem úplně – tedy studium v zahraničí. Doporučujeme pobyt v cílové zemi (pokud jde o anglický jazyktak v Británii nebo USA apod.), ne kurz v neutrální zemi. Pokud jste například zaneprázdněný typ človeka a potřebujete rychlý "tunning", potom je nejvhodnější individuální intenzivní kurz, který vám pravdepodobně dokáže sestavit nejbližší jazyková škola.

3. Finance
Při tomto parametru se pořadí určuje relativně lehce. Finančně najnáročnejší je pobyt v cíľové zemi, střední cestu představuje studium v jazykové škole a nejméně ekonomicky náročným způsobem je samostudium.

4. Motivace
Tento faktor se často podceňuje, ale je pro výuku jazyků klíčový. Pokud jste typ, který ráno vstává v 6:30 a chodí pravidelně do posilovny nebo běhat, protože se tak rozhodl, tak s motivací problém nemáte a je de facto jedno, který způsob studia jazyka si vyberete. Pravdepodobně zvládnete všechny. Pokud naopak nejste ten "supermotivovaný" a cílevědomý typ, doporučujeme nechat se vést někým, komu za to rádi zaplatíte. Zůstává tedy placené studium, ideálně s motivovaným lektorem v kvalitní jazykové škole.

5. Správné "buňky"
Častokrát nás reklama presvědčí, že "použitím toho či onoho produktu je garantovaný 100%ný úspěch u každéhoklienta". Nesmysl. Pokud by to tak bylo, tak všichni lidé na planetě jsouštíhlí, vysportovaní a zdraví. Na to, aby vznikl synergický efekt (tedy že si produkt/službu koupíte a přinese vám výsledky) musí být splněné 2 předpoklady: 1. Služba je kvalitní (např. výuka jazyka), 2. Je určená pro vás (jste typ, na který se "hodí" a kde je vysoká pravděpodobnost dobrého výsledku). A piři předpokladu 2 narazíme na fakt, o kterém nikdo nehovoří – že na zvládnutí jazyků musíte mít ty správné "buňky". Ano, je to tak. Existuje totiž % lidí, kteří se jednoduše (a nemá to nic společné s inteligencí) cizí jazyk nedokáží téměř nikdy naučit. "Téměř" uvádíme proto, protože při určité nereálné kombinaci by to asi šlo (dáte je na ostrov plný Angličanů na 1 rok), ale v reálných podmínkách (práce, rodina, omezený čas atd.) je to nereálné. Pokud jste takový typ a víte o tom – hrajte golf, malujte nebo se věnujte něčěmu, co vás bude tešit. Nemá smysl "tlačit provaz" – život je příliš krátký na to, abychom ho věnovali nesmyselným cílům.

 

Užiteční pomocníci

Pro studium jazyka je dobré mít také "drobné pomocníky", kteří vám pomohou a zpříjemní vaší cestu k cíli. Přinášíme seznam některých, které určitě dobře fungují:

Mluvte.Najděte si někoho (školu, lektora, kamaráda), s kým dokážete v cizím jazyce debatovat. To je nejdůležitejší – trénujte si přímo povídáním. Hovořtě, vyprávějte, argumentujte a zapomeňte na obavy, že to nepovíte správně.

Sledujte zahraniční zpravodajství.Stačí sledovat CNN nebo Deutsche Welle TV a už jste "in".

Sledujte filmy v původním jazyce s titulky. Tohle je opravdu velmi efektivní způsob, ptorože se mluvený jazyk stává primárním, na co se soustředíte. Dokonce nejideálnejším způsobem (ve skandinávských zemích standard) je sledování např. filmu v angličtině s anglickými titulky (výborně se člověku spojí mluvené slovo s psaným).

Čtení zahraniční literatury a novin.Můžete využít knihy, které jsou přizpůsobené vaší úrovni jazyka (např. britské vydavatelství Penguin Readers,www.penguinreaders.com, nabízí množství titulů pro širokou škálu jazykových úrovní, např. "Jana Eyrová pro středně pokročilé") nebo časopisy, které mají v závěru "shrnutí v cizím jazyku" (např. Trend má v závěru každého čísla přehled obsahu v angličtine). To vám umožní setkávat se s jazykom na vaší úrovni.

Poslouchejte zahraničí hudbu a online rádia. Dnes můžete na webu poslouchat rádio ze kterékoliv země. Jednak budete poslouchat přímo moderovaní v cizím jazyce, stejně jako písně, které jsou v něm nazpívané (u nás je drtivá většina produkce z USA, pokud byste se chtěli dostat např. k francouzské tvorbě a hudobní scéně, je to ideální způsob).

Zdroj:http://www.lidovky.cz/kolikrat-se-jeste-zacneme-ucit-cizi-jazyk-f17-/veda.aspx?c=A101213_145534_ln_veda_glu

TOPlist