ANGLICKÉ KURZY  TELEFONICKÉ KURZY ANGLIČTINY  SKYPE ANGLIČTINA  ČEŠTINA PRO CIZINCE

 

 

Staré české přísloví tvrdí: Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. Neboli – kolik jazyků znáš, tolik životů máš. Člověk, který umí pouze jeden jazyk, tedy žije pouze jeden život. A jak jste na tom vy? Kolik životů máte?

Umět jazyk ovšem neznamená pouze umět pozdravit, poděkovat a vědět jak se řekne Miluji tě ve vice než 20 jazycích. Plynně se domluvit znamená rozumět rodinnému mluvčímu a být schopen s ním vést smysluplnou konverzaci. Nebylo by skvělé si na příští dovolené v Řecku popovídat s tou milou paní v obchodě?

Teď ale upřímně kolik jazyků je člověk schopen se naučit na opravdu dobré úrovni? Jaké jsou naše limity s přihlédnutím ke každodenní rutině jakou je osmihodinová pracovní doba? Většina vědců a lingvistů prosazuje tzv. pravidlo sedmi. To tvrdí, že většina lidí si je schopna osvojit mezi pěti a devíti jazyky. Hračka, nebo ne?

Ne tak rychle. Jako v podstatě se vším v životě, jsme často sami sobě největší překážkou. Motivace, životní styl a zájmy jsou stejně důležité jako schopnost se učit. Nejtěžší ale je zůstat soustředěn a nespouštět oči z cíle. Je snadné se po pár týdnech studia vymluvit na nedostatek času, ale ruku na srdce, pokud si najdete čas na to jednou denně změnit svůj status na facebooku, tak potom si přece můžete najít čas i na studium. Pojďme se tedy podívat na některé užitečné tipy.

1. Je třeba studovat výslovnost jazyka a denně ji procvičovat.

2. Koupě dobrého slovníku je klíčová.

3. Přečtěte si nějakou knížku v originále. Nejdříve něco jednoduššího jako je krátká novela nebo divadelní hra.

4. Gramatika, gramatika a zase gramatika. Ano je potřeba ji procvičovat a studovat. Mít dobrý základ je při studiu jazyků to nejdůležitější. Nezáleží na tom, jak působivá je vaše slovní zásoba. Pokud z ní neumíte vytvořit smysluplnou větu, je i sebelepší slovní zásoba k ničemu.

5. Sledujte filmy, televizi, zprávy a v podstatě všechno co se dá ve zvoleném jazyce najít.

6. Ale nejdůležitější ze všeho je PRAXE. Mluvit s lidmi, aktivně svoje získané znalosti používat. Nebojte se chyb, žádný učený z nebe ještě nespadl.

Takže s chutí do toho. Popadněte slovníky a učebnice, odměna za to rozhodně stojí. Ale abych nezapomněla odpovědět na svou prvotní otázku: já ovládám jazyky dva: angličtinu a španělštinu a v plánu mám naučit se ještě minimálně tři a to: řečtinu, italštinu a francouzštinu. A jak jste na tom vy? Kolik jazyků kromě svého mateřského umíte? Jaké jazyky si ještě chcete osvojit a které zrovna studujete? Podělte se s námi o své studijní typy.

Pro přehlednější úpravu sekce lze obsah rozdělit do textových "bloků". Bloky lze libovolně vytvářet, přesouvat a mazat. Jejich úpravu zahájíte dvojitým poklepáním tlačítkem myši. Textový editor se vždy spustí pouze pro vybraný blok. Jak editor pracuje, naleznete ve videoukázce.

Základní tipy:

 • Používejte často nové bloky.
 • ENTER = nový odstavec.
 • SHIFT+ENTER = nový řádek.
 • Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
 • Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
 • NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.
Listování umožňuje dynamicky zobrazovat a skrývat obsahy vybraných bloků:
 • Stiskněte tlačítko listování.
 • U bloků, které mají být skryty, vyplňte nově zobrazené textové pole.
 • Všechny bloky s vyplněným listováním budou na stránkách skryty kromě prvního v pořadí.
 • Tlačítko přidat odkazy vytvoří nový blok se zástupcem, který bude na stránkách nahrazen odkazy. Tyto odkazy budou shodné s vyplněnými nadpisy u listování a budou přepínat příslušné bloky.
 • Ze všech bloků, které mají vyplněné listování, bude zobrazen vždy pouze jeden. Bloky, které nemají vyplněné listování vůbec, budou zobrazeny vždy.
 • Pokud chcete skrývat i první blok listování, vytvořte na jeho místo nový prázdný blok a použijte pro jeho nadpis výraz: %empty%
 • Chcete-li při přepnutí bloku rolovat okno na horní část bloku, přidejte za text bloku výraz: %top% (např.: Dovolená%top%)
TOPlist