ANGLICKÉ KURZY  TELEFONICKÉ KURZY ANGLIČTINY  SKYPE ANGLIČTINA  ČEŠTINA PRO CIZINCE

J

Jak úspěšně začít se studiem cizího jazyka? – část 1

jak-uspesne-zacit-se-studiem-ciziho-jazyka
Udržet si pozitivní přístup k výuce je jedním z klíčových faktorů pro úspěšné studium cizích jazyků, ba dokonce pro úspěšnou realizaci téměř jakékoli výzvy, která se v našem životě objeví. A to, že cizí jazyky výzvou bezesporu jsou, a to velkou, o tom svědčí milióny studentů po celém světě. Ne však každý, kdo…

 

jak-uspesne-zacit-se-studiem-ciziho-jazyka

…tuto výzvu přijme, se nakonec setká s úspěchem. Příčin je celá řada, a my se Vám je budeme snažit jednotlivě přiblížit, jelikož znalost těchto neúspěchů je spolehlivou cestou, jak se zbytečně nenechat odradit od studia či se zdržovat znepokojujícími obavami, proč právě Vy byste neměli být těmi, kdo se cizí jazyk mohou skutečně naučit.

Vytyčte si konkrétní cíl

Cíl, pro který bychom se cizí jazyk měli učit a naučit. Jinými slovy řečeno je důležité si uvědomit, že za většinou věcí, které děláme každý den, se skrývá nějaký motiv, prostě nás něco vede k tomu, abychom je dělali. Určitě by se však mělo jednat o dobrý motiv. K dobrým motivům rozhodně patří tzv. vnitřní motivace, která se projevuje prostě tím, že nás jednoduše něco „jen“ baví, a to i když zrovna nemusíme vědět proč.

Důvodem, proč je důležité se zabývat dobrými motivy a těmi ostatními je fakt, že s dobrou motivací studium cizích jazyků skutečně stojí a padá. I když se jedná o zdánlivě vedlejší a s vlastním studiem naprosto nesouvisející věc, je to právě ona, která rozhoduje o úspěchu či neúspěchu drtivé většiny studentů.

 

 

Klíč k úspěchu je uvnitř každého z nás

Kromě motivace je dále důležité poznat sám sebe jako studenta cizích jazyků. Řeč je hlavně o svém vlastním studijním profilu, poznat nejefektivnější metodu, kterou jste schopni dosáhnout co největšího pokroku za co nejkratší časový úsek. Aneb jak se říká, čas jsou peníze, a proto zahálet není určitě na místě.

Vhodná a efektivní metoda se pozná především podle toho, že mám ze studia skutečně a opravdu lepší pocit, že něco funguje a „Já“ se posouvám tím správným směrem, což de facto znamená, že dosahuji pokroku. Taková metoda mi ony dobré pocity může zprostředkovat v mnoha různých podobách, a to ať se již jedná o správně vypracované cvičení, úspěšně zodpovězený dotaz či bezproblémové zapojení do konverzace.

Je toho opravdu hodně, co mi ve výuce může dobrý pocit dodat. Některé metody sází více na poslech, jiné zase na aktivní konverzaci, další pracují například často s gramatikou. Nejefektivnější metodou je ovšem ta, která se na studium zaměřuje zcela komplexně. Aneb jednou nepřímou radou by mohlo být, aby metoda, kterou si vyberete, nenechávala ani jednu z Vašich dovedností nepovšimnutou, jelikož Vy se chcete naučit co možná nejvíc.

Začátky nemusejí být utrpením!

Sice se říká, že každý začátek je těžký, ale pokud najdete tu správnou motivaci a zvolíte si efektivní metodu výuky, máte již napůl vyhráno. Není to ale důvodem k přes přílišné radosti, jelikož Vy jste přišli vyhrát a ne se jen zúčastnit. K tomu abyste vyhráli, a dosáhli nakonec vysněné komunikační nezávislosti, je nutné se zaměřit rovněž na další faktory, které do značné míry spolurozhodují o tom, zda opravdu uspějete.


 

Jak úspěšně začít se studiem cizího jazyka? – část 2

jak-uspesne-zacit-se-studiem-ciziho-jazyka
Jaké další faktory ovlivňují úspěch a pokroky ve studiu cizích jazyků? Dnes se zaměříme na 4 nejzákladnější stavební kameny vašeho studijního pokroku.

 

Vnitřní vytrvalost

V první řadě je důležité, se jako u každé nové věci, kterou se chcete opravdu naučit, umět přenést přes počáteční dílčí neúspěchy. To, že se dostaví, je obzvláště pravděpodobné, a to i v případě, že máte na cizí jazyky talent.

Pamatujte však přitom vždy na to, že válečnickou terminologií není důležité vyhrát jednu bitvu, ale vyhrát celou válku. „Válka“ to pro Vás ale dozajista nebude, pokud se naučíte být trpěliví. Trpělivost a vytrvalost jsou totiž nutné pro to, aby se časem mohla dostavit pohoda a ten úžasný pocit z pokroku, z toho pokroku, že „Já“ prostě mluvím a mluvím, a to plynule a bez zadrhávání.

Není snad lepšího pocitu, než vidět, že při konverzaci s rodilým mluvčím mi vše přijde tak logicky samozřejmé, až mi z toho zůstává rozum stát. Cítím se pak jako ryba ve vodě, když v cizím jazyce umím vysvětlit i to, že jsme dnes byli na úžasné prohlídce místní pekárny a ochutnali všechny druhy pečiva anebo, že mě dnes na recepci v hotelu pořádně naštvali, když mi odmítli vyměnit naprosto nemožný pokoj.

Trpělivost růže přináší

Trpělivost a vytrvalost ovšem musejí být směřovány tím správným směrem. Bylo by velice nerozumné si slepě trvat na své tvrdošíjné vytrvalosti, a chtít dosáhnout něčeho stůj co stůj, když všichni ostatní kolem vidí, že moje úsilí nikam moc nevede.

Z tohoto důvodu je pro úspěšné studium naprosto rozhodující, pokud tedy nejste rození samouci, abyste své putování za komunikační nezávislostí začali pod vedením toho nejlepšího lektora. Je totiž nadmíru jasné, že při bezpočtu důležitých faktorů, které úspěšné studium cizích jazyků do značné míry ovlivňují, mi na začátku musí vše někdo pomoci správně „nastavit“.
jak-uspesne-zacit-se-studiem-ciziho-jazyka

Kvalitní lektor

Kvalitní lektor by Vám měl vedle svých opravdu fundovaných pedagogických a lingvistických znalostí a schopností umět nabídnout taktéž dostatečný výběr studijní literatury odpovídající Vaší stávající jazykové úrovni.

Pozdě bycha honiti, když by se totiž po nějaké době studia ukázalo, že jste celý svůj čas promrhali tím, že jste používali nesrozumitelné učebnice, které Vám naprosto nevyhovovaly a nikterak neodpovídaly Vašemu studijnímu stylu a potřebám, a Vy jste si přitom mysleli pravý opak.

Tomu je potřeba se vyhnout hned na začátku. Výběr literatury se ovšem odvíjí také od typu kurzu, který navštěvujete.

Individuální studium

Pokud studujete individuálně je výběr literatury pro kurz podstatně širší, než když chodíte do skupinového kurzu. Výhodou literatury a individuálního studia je, že Vaše studijní potřeby mohou být mnohem podrobněji reflektovány, podle čehož také vypadá rozmanitá paleta učebnic, slovníků, mluvníků, cvičebnic a dalších doplňkových materiálů.

Studium cizích jazyků je komplexní záležitostí

Studium cizích jazyků je skutečně velice komplexní záležitostí a pro mnohé z nás předevšímceloživotním úkolem, který nás motivuje se neustále zlepšovat. Vždy je možné se naučit něco nového, a zažít ten neopakovatelný pocit zlepšení.

Nicméně alfou omegou veškerých snah je vědět, že vše má svůj čas. Je totiž obecně známo, že ani Řím nebyl postaven za den. A proto, i když je dnešní doba velice uspěchaná, stojí to za to se v tomto případě obrnit trpělivostí, a počkat si na ten svůj výsledek. Ten však bude o to sladší a radostnější.

TOPlist